Saada vihje
Jahihooaeg: ainuke ilves lastud, üks hunt veel laskmata (0)
Harjumaa jahipiirkondadele anti tänavuseks jahihooajaks tosin hundi küttimisluba. Tänaseks on üksteist hallivatimeest tabatud, pharm jahihooaja lõpuni jääb veel kolm nädalavahetust.

Keskkonnaameti Harju-Järva-Rapla regiooni jahinduse spetsialisti Uno Treieri sõnul anti Harju jahimeestele algselt vaid neli hundi küttimisluba, hiljem lisandus veel kaheksa. “Esialgne kvoot määratakse ju vahetult enne jahihooaja algust oktoobris, kui maa on paljas ning jälgi, mille järgi saaks hundi arvukust määrata, pole,” ütles ta. “Vaatluse järgi aga hunte oli ning kaheksa luba anti juurde.”

Lumi tõi lube juurde

Kuigi lumeta on hundile keeruline jahti pidada, lasti esimesed neli võsavillemit maha novembris ja detsembri alguses. Sellega oligi esialgne limiit täis.

Treieri sõnul lasti need neli hunti söödakohtades, sest lume puudumine ei võimaldanud luuret teha. “Kui lumi tuli maha, anti kaheksa luba juurde. Jaanuaris lasti kolm ja 2. veebruaril veel neli hunti.”

Kuigi jahihooaja lõpuni on veel palju päevi ning hundilaskmislube vaid üks järel, ei usu Treier, et lube juurde antakse. “Kaksteist on iseenesest juba päris suur arv,” ütles ta, viidates hooajaeelsele keskkonnaameti soovitusele, kus räägitakse huntide arvu vähenemisest võrreldes möödunud aastatega.

Põhiline hundi küttimine toimus Treieri sõnul Ida- ja Kagu-Harjumaal – Voose, Kõue, Ardu jne. Harjumaa lääne- ja keskosas hunti sel hooajal pole lastud.

Põtru ja sigu on palju

Ilveseid oli Harjumaal sel jahihooajal lubatud küttida vaid üks. Selle ilvese tabasid jahimehed Ääsmäel.

Treier ütleb, et ilvese pesakondi on jäänud väheks, ringi liigub üksikuid ilveseid, seetõttu oldi ka küttimislubade andmisega väga ettevaatlikud.

Paari aasta tagused külmad ja lumised talved mõjusid karmilt ka metskitsedele, kelle arvukus pole siiani märkimisväärselt tõusnud. Küll läheb hästi aga põtradel. Kui eelmisel jahihooajal lasti Harjumaal 637 põtra, siis tänavuseks hooajaks tõsteti miinimumlimiit lausa 793 peale.

“See on ikka väga suur tõus,” ütles Treier. “Aga jahimehed on juba 794 põtra tabanud. Loodetavasti saab sellega põtrade arvu taas normaalseks.”

Põtrade arvu vähendamisest olid tema sõnul väga huvitatud metsa- ja maaomanikud, kes kurtsid, et suured sarvelised hävitavad nende metsadest ja maadelt kultuurtaimi.

Palju on metsas ka notsusid, kelle küttimislimiit on Treieri sõnul nii suur, et jahimehed peavad tõsiselt pingutama, et seda täita. Möödunud jahihooajal lasti Harjumaal 1504 metssiga.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.