Saada vihje
Harjumaal tekib juurde kaugtöökeskusi (0)
Täna kolmandat aastat järjest toimuval kaugtööpäeval julgustatakse inimesi tegema tööd väljaspool kontoriruume. Tähelepanu juhitakse ka tehnoloogiatele, mis teevad mujal töötamise võimalikuks.

Kose vallas asuva Harmi mõisa kunagine abihoone on tänaseks uue hingamise saanud. Siin, oma kodus, avasid Kati ja Maiko Eenmaa omamoodi kaugtöökeskuse – koolituskodu, kuhu oodatakse eelkõige kontoritöötajaid, kes otsivad vaheldust linnamürale ja rutiinile.

Kodu lähedal ja maapiirkondades paiknevad tööruumid on muutumas ettevõtete seas üha populaarsemaks. Alates aprillist saab kaugtööd teha ka Kuusalu vallas Pärispea seltsimaja ruumides, kuhu on selleks tarbeks toodud arvutid, printer ning internetiühendus.

Arvutiga külmiku peal

“Ühel päeval käisin Loksal asuvas kohvikus ja vaatasin, kuidas seal oma küla mees jäätisekülmikule sülearvutit toetades tööd tegi. Hakkasime rääkima, et seltsimajas võiks töötamise võimalus olemas olla,” räägib Pärispea seltsimaja vabatahtlik Ingeldrin Viljak.
“Seltsimaja kaugtöökeskuses saab tööd teha kogu aeg, meie poolest kasvõi ööpäevaringselt. Ruumide rendihind on pigem sümboolne ja see lepitakse kokku iga huvilisega eraldi,” lisab Viljak.

Möödunud nädalal Kose vallas avatud Veskimäe koolituskodu on aga tavapärasest kaugtöökeskusest mõnevõrra erinev.
“Kaugtöökeskus pakub tööpinda lähedal elavatele inimestele, kuid meie oleme pigem suvekontor linnainimesele,” ütleb Kati Eenmaa. “Mujal Eestis sellist asja ei olegi. Me võtame külalised oma kodus vastu, siin saab kasutada koolitustuba ning tervislik toit on samuti olemas.”

Hubase miljööga maamajas alustab sel nädalal tegevust ka omamoodi kohvik. “Rändav võluköögike” saab alguse küll Harmist, kuid nagu nimi vihjab, ei püsi Eenmaa ja Kristina Kozlovskaja loodud toidukoht paigal, vaid see liigub koos tegijatega ringi.

Kui sügise saabudes võluköögike ja linnainimese suvekontor töö lõpetavad, siis koolituskodus jätkuvad erinevad meeskonna, mõttekorraldus- ja toidukoolitused. Nagu Kati ise ütleb: “Meil on väike maja, aga suur sisu”.

Töötulemused paranevad

Kaugtööpäeva ja Targa töö ühingu eestvedaja Kadri Seedri sõnul võiksid ettevõtted suurema iseseisvusega töökorralduse vastu rohkem huvi tunda. “See annab paremaid tulemusi – töötajad on motiveeritumad ja lojaalsed, töötulemused on paremad ning efektiivsus kõrgem. Samuti vabastab see juhi aja- ja kohaloleku kontrollist.”

Tema sõnul valitakse targa töökorralduse puhul igale tööle sobivaim aeg ja koht ning töötajad on oma töökorralduses iseseisvamad. Näiteks on süvenemist nõudvaid ülesandeid keeruline täita avatud kontoris.
“Mida rohkem me kasutame erinevaid IT-seadmeid ja mida paindlikumaks muutub töömaailm, seda keerulisem on rääkida kaugtööst. Seega võib öelda, et töökorraldus on muutumas järjest mobiilsemaks ja kaugtöö on saamas selle loomulikuks osaks,” lausub Seeder.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.