Saada vihje
Galerii: Viimsis avati Laidoneride mälestusmärk (0)
Vabadussõja Eesti vägede ülemjuhataja 130. sünniaastapäeva tähistati Viimsis asuva mälestusmärgi “Taaskohtumine” avamistseremooniaga. Tervituskõnega esinenud riigipea Toomas Hendrik Ilves rõhutas Maria ning Johan Laidoneri üksteisemõistmist ning armastust.

Abielupaar Maria ning Johan Laidoneri kujutav graniittahvlisse raiutud reljeef asub Viimsisse saabuva Randvere tee ääres. Mälestusmärk ehitati valmis mullu sügise ning pidulik avamine oli 12. veebruaril, kindrali sünniaastapäeval.

President Toomas Hendrik Ilves tsiteeris kõnes kõigepealt kindrali päevakäsku 28. märtsist 1920. Ehk ajast, kui ülemjuhataja ametist lahkus. “Kui meie rahva ja sõjaväe keskel jääb püsima see üksmeel, mis meid Vabadussõjas on ühendanud. /—-/ Siis võime rahulikul pilgul igale välisele ohule vastu vaadata,” osundas ta.

Kahe inimese armastus

“Need sõnad kehtisid siis, kui Eesti riiklus oli veel koidiku ajal. Ja kehtivad ka nüüd, kui kohe tähistame riigi 96. sünnipäeva,” lisas riigipea. Maria ning Johan Laidoneri mälestusmärgi juures tuleb mõtelda hoidmisele, mõistmisele ja armastamisele. Kahe inimese lugu on ka Poola ja Eesti lugu. “Maria leidis Eestis teise kodumaa ning jagas vabatahtlikult kõiki mehe vintsutusi. Ta ütles kunagi: “Minu mees oli minu õnn ja õnnetus. Ma väga armastasin oma meest. Muu ei ole oluline”,” kõneles president.

Kaitseminister Urmas Reinsalu ütles, et soomlastel on Mannerheim ning poolakatel on Pilsudski. “Aga eestlastel on kindral Laidoner. Just tema asumine 1918. aasta jõulude eel ülemjuhataja ametisse tõi Vabadussõjas pöörde. Ta tõi võitlusse kiired mobiilsed rünnakud maismaal ning need viisid võiduni,” ütles Reinsalu. Tsiteerides kindralit, kahetsenud ta hiljem, et ei saanud tõsta relva vaenlase vastu, kui riik kaotas iseseisvuse.

Jälgivad elu

Poola suursaadik Grzegorz Marek Poznanski sõnul on Laidonerid koos mälestusmärgiga naasenud Laidonerid Viimsisse. Nad justkui jalutaksid pargis ning jälgiksid igapäevast elu. Mälestusmärgi pühitsesid EELK peapiiskop Andres Põder ja Viimsi Püha Jaakobi koguduse õpetaja Mikk Leedjärv.

Mälestuspäev jätkus mõisas asuvas Eesti Sõjamuuseumis. Muusikalise tervituse tõi Laidoneride sugupuusse kuuluv Peeter Paemurru. Mälestusloenguga esines ajakirjanik Raul Rebane. Viimsi kooliteater etendas loo Maria ja Johan Laidoneri elust “Ma vaatan maailma igaviku aknast”.

 

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.