Briti suursaadik tegi skautidega jõu- ja ilunumbreid (0)
Neli ja pool aastat Eestis suursaadikuna töötanud Chris Holtby külastas 5. augustil Aegviidu lähedal briti ja eesti skaute. Muuhulgas turnis ta köitel, millest mõned olid kaheksa meetri kõrgusel.
Spordirõivastes ja muheda olemisega Chris Holtby (45) meenutab esmapilgul Briti saatkonna turvameest. Et tegemist on suursaadiku endaga, selgub justkui muuseas vestluse käigus.

“Minu lemmiksport on ragbi. Samuti meeldib purjetamine. Ma sõidan jalgrattaga,” toob Holtby välja oma spordieelistused. Inglastele nii armas jalgpall on suursaadiku pingereas alles neljandal kohal.
“Ma ei ole Manchester Unitedi, Liverpooli, Chelsea ega Arsenali fänn, sõltumata sellest, kui hästi neil läheb,” selgitab Holtby. Suursaadik hoiab pöialt hoopis Swindon Townile, sest on ise sealtkandist pärit. “See on midagi, mis tuleb südamest ja mida ma järgin,” ütleb ta.

Hindab skautide tööd

Mis siis toob suursaadiku Aegviidu metsadesse skautidele seltsiks? “Ma arvan, et nad teevad suurepärast tööd noorte inimestega. Õpetavad neile oskusi, õpetavad neile juhiomadusi. Näitavad, kuidas kogukonnale kasulik olla ja mõnusalt aega nautida,” räägib Holtby.

Küsimusele, kas ta ka ise skaut on olnud, vastab Holtby siiski eitusega. “Ma aitasin oma kohalikku skaudirühma, kui ma olin pisut vanem. Minu lapsed on olnud skaudid, seetõttu ma tean, et see on õige asi.”

Elevus on suur, kui sportlik suursaadik mändide all briti ja eesti skautidega juttu teeb. Muutuvatest aegadest annab märku seik, et ligemale pooled skaudid on tüdrukud.

Laste rõõmuks upitab suursaadik end köitele ja asub turnima. Esimesed paar meetrit lähevad väga vaevaliselt. Tasakaal on kohe-kohe kadumas, ent suursaadik kogub ennast ja teeb seiklusraja lõpuni.
Tõsi, köied on maast poole meetri kõrgusel ja skautide abistavad käed on valmis Holtbyt kinni püüdma juhul, kui ta tõesti peaks maha prantsatama.

“Mul on tõeline saavutuse tunne,” ütleb Holtby seiklusraja järel kahe jalaga taas maal seistes. “Ma kaalun 82 kilo, mis on sama palju kui kolm skauti.”

Sellegipoolest proovib Holtby ka kaheksa meetri kõrgusel paiknevaid köisi. Nende all turritavad kännud ja roikad, ent seegi kord läheb kõik õnneks. Süda jätab löögi vahele, kui ta kõrgustest kiirlaskumise teeb. Skautidest keegi poetab selle peale, et suursaadik olla nooruses mägironimist harrastanud.

Eestist Austraaliasse

Ajalooharidusega Holtby tuli Eestisse suursaadikuks keemikust abikaasa ja kolme alaealise lapsega. Enne Eestisse tulekut töötas mees Belgias. “Kahe nädala pärast olen ma Austraalias, maailma teises otsas,” nendib suursaadik.

Idülli valab mõningase tõrvatilga teadmine, et Suurbritannia on otsustanud Euroopa Liidust lahkuda. Holtby arvates muudab Brexit elu lähiaastatel palju keerulisemaks.

Mida arvab Holtby aga ameerika poliitiku Newt Gingrichi väite kohta, et Tallinn on Peterburi eeslinn, mida ei peagi kaitsma? “Järgmisel aastal tuleb Eestisse 600 Briti sõdurit,” tuletab Holtby meelde. “Meie pühendumus NATOle on täielik.”

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.