Anija vallas Mardi talus sirguvad jõulukuused (0)
Mardi talust on 14 aastaga arenenud kuuseistandus, kus kõrguvad nii neljameetrised hiiglased kui alles potilille mõõtu taimed. Peremees kasvatab harilikku kuuske, hõbekuuske ning nulgu.

2002. aasta aprillis istutas Heiki Kruusalu (50) Mardi talu põllule esimesed 4000 puud. “Need olid suured taimed, 40-50 sentimeetrit kõrged, suure juurega,” meenutab ta.

Kuue-seitsme inimesega istutas Heiki puid kokku kolm päeva. Taimede seas olid peamiselt raielangilt pärit harilikud kuused, ent ka paarsada hõbekuuske Luua metsakoolist.

Klientideks ka koolid

Esimene sats sai küpseks 2010. aastal. Järk-järgult on Heiki kuuski müünud kodudesse jõulurõõmuks hinnaga 15-100 eurot tükk. “Need suured on jäänud,” rehvab ta käega mõnekümnele neljameetrisele puule, mis esimesest neljast tuhandest veel põllul haljendavad.

Mitmel neljameetrisel on oranžid sildid küljes. Silm loeb siltidelt koolide nimesid, nagu Kehra kool, Nõmme gümnaasium, Mustamäe gümnaasium, Lilleküla gümnaasium, Tallinna kunstigümnaasium jne. Üsna pea – veel selle aastanumbri sees – viiakse nad kaunistama koole, aga ka mitmeid lasteaedu.

Ühe seitsmemeetrise kuuse on Heiki viinud ka Nõmme linnaosavalitsusele. Tõsi, seda ei kasvatanud ta ise, vaid tõi otse metsast. Suuremad puud tõmbab ta transpordikärule ATV vintsiga. Säärane puu vajab sihtkohas viieliitrist veejalga.

2012. aastal istutas Heiki uued rivid – 900 harilikku kuuske ning 300 nulgu. “Need olid Põhja-Eesti Metsaühistu kaudu tellitud kuuseistikud, mis tulid Leedust. Nulud tõi sõber metsamees, kes kasvatab istandikke ise puukoolis.”

Nulgude kohta arvab Heiki, et see on ebakindel värk: “Neid võib natukene panna, aga mitte liiga palju. Eesti kliima on karm. Nulg kasvab mitu aastat ilusti, siis on üks ebasoodne aasta, nulg põeb ja igasugune õnnetus võib juhtuda.” Vaid aasta nulgude istutamise järel kahjustaski neid päiksepõletus.
2013. aastal istutas Heiki Mardi talu põldudele 500 harilikku kuuske. Istikud sai ta kätte Ülemiste Keskuse parklas ja jällegi Põhja-Eesti Metsaühistult. Abikaasa ning sõbraga istutades pandi kuused mulda üheainsa päevaga.

Kuidas kasvatada kuuske?

Eelmisel aastal istutas Heiki 700 harilikkku kuuske, tänavu sama palju. Mees kalkuleerib, et säärase istutamis- ja müügitempoga võiks jätkata ka tulevikus. Kuuseäri tsükkel istutamisest müügini on tavaliselt 7-9 aastat.

Neljameetrised hiiglased on oodatud nii koolimajades kui lasteaedades.Neljameetrised hiiglased on oodatud nii koolimajades kui lasteaedades. 

Ehkki kuusel pole lehti, tuleb istanduse taimi pritsida lehetäi vastu. “Täi rikub kuuse välimuse ära. Okas läheb peeneks ja ei ole ilus,” kirub Heiki. Seda tööd teeb ta käsipritsiga, kasutades üheprotsendist Decise lahust.

Kuuskedele väetist Heiki ei pane, küll aga niidab rivide vahesid murutraktoriga nii risti kui põiki kuni kuus korda aastas. “Eriti alguses tuleb neid niita, sest nad on pisikesed ja muidu rohi kasvab üle.” Murutraktori laiust arvestades on puud istutatud 1,3-meetriste vahega.

Vargad istandust seni kimbutanud ei ole. “Päeval abilised käivad ja liiguvad. Öösel on vaikne, aga kui varas tuleks võtma kuuske, siis öösel ju ei näe valida,” muigab Heiki.

Kuuseistandus laiub praegu kahel hektaril.“Päris põhitööks seda ei planeeri. See on selline lisasissetulek,” arvab Heiki Mardi talu kuusekasvatuse tuleviku kohta. Lisaks jõulupuudele tegeleb Heiki nimelt ka ehitusega ja peab mesilasi.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.