Saada vihje
Algasid laulu- ja tantsupeo eelproovid (0)
Suvisele suurpeole kandideerivad koorid, ampoule tantsurühmad ja orkestrid läbivad jaanuaris ja veebruaris esimese proovivooru. Hiljemalt juuni alguseks on selge, kes pääseb esinema 4.-6. juulil lauluväljakule või Kalevi staadionile.

19. üldtantsupidu ning 26. üldlaulupidu “Aja puudutus. Puudutuse aeg” toimuvad suvel Tallinnas. Tantsupeo etendused peetakse 4., 5. ja 6. juulil Kalevi staadionil.

Laulupeo kontserdid toimuvad 5. ja 6. juulil lauluväljakul. Et väljaku ning lava mõõtmed on piiratud, tuleb korraldajatel teha kooride ning tantsukollektiivide hulgas valik.

Koos jaanuariga algasid eelproovide esimesed voorud. Peole pääsejad selguvad tantsijate hulgast aprilliks, kooridest aga mai lõpuks-juuni alguseks.

Tantsud selged

Laupäeval, 18. jaanuaril, kogunesid Viimsi huvikooli segakoorid, täpsemalt valiksegakoorid. Hommikul harjutas peokava üheksa ning pärastlõunal kümme koori. Samal ajal kogunesid Kose kultuurikeskusse nais- ja segarühmad, kelle proovid kestisid kaks päeva.

Sellel nädalal on tantsijate ning kooride proovid jätkunud Viimsis ja Keilas. Tantsinud-laulnud on mudilased, 2.-3. klasside lapsed, noored ning segakoorid. Pühapäeval mängivad Harju rahvamuusikaorkesterid.

Maakonna kuraator Ruth Jürisalu, kui palju kokku esimesel poolaastal proove on? “Kõikidel lauljatel, tantsijatel ja muusikutel on kokku 60 proovi. Need toimuvad kahes osas ja praegu on käes esimese vooru aeg,” ütleb Jürisalu.

Esimesed muljed on kuraatori kinnitusel head. Tantsijate kohta on üld- ja liigijuhid andnud kiitvaid hinnanguid. Kollektiivide juhtidele on korraldatud palju koolitusi ning tantsijate tasemes annab see tunda. “Pilt on ühtlane. Mõnigi proov lõppes suisa varem ära, sest kõik oli hästi selge,” ütleb ta.

Rasked valikud

Suurim konkurents on naistantsijate ning 2.-3. klasside segarühmade hulgas. Harjust kandideerib mõlemas kategoorias peaaegu 30 rühma. Kuid peopäevadeks mahub mõlemast üle Eesti staadionimurule vaid sadakond. “Praegu on kandideerijaid üle kahe korra rohkem. Mille alusel teha lõplik valik, saab olema raske otsus,” ütleb Jürisalu.

Paljud koorilauljad on kurtnud, et peo teisel päeval esitavad uudisteosed on rasked. Näiteks Erkki-Sven Tüüri “Taandujad” ning Tõnu Kõrvitsa “Puudutus” nõuavad palju vaeva ning proove. “Eks see jutt kordub enne igat pidu. Aga kui lood on lõpuks selged, siis on päris tore. Aega harjutamiseks veel on,” kinnitab Jürisalu.
Vaata lisa www.laulupidu.ee.

Aarne Saluveer

dirigent ja muusik Viimsi vallast

Mulle tundub, et oleme heades arengutes. Alates 2007. aastal toimunud murrangulisest noortepeost “Ilmapuu” on tekkinud uue kvaliteediga mõtestatud kontseptsioonid. Korraldajad on saanud pidevalt uusi kogemusi ja täiendanud protseduure nii tegijatele kui osalejatele.

Tänavuse laulupeo esimese päeva ajalooline kava on üsna ülevaatlik ja hariv. Näitab kust ning kuidas on pidu tänasesse päeva jõudnud.

Eelproovid just algasid ja seetõttu on praegu veel midagi vara öelda. Ajalooline kogemus ütleb, et olen ise harjumaalasena varasemate aastatega pigem rahul ja õnnelik.

Eriti tublid on olnud meie tulevik – noorema kooliosa lauljad. Seniste eelproovide põhjal võib öelda, et juba esimeseks eelprooviks on lood hästi omandatud.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.